بیماران کرونایی

به گزارش پایگاه خبری صبح اقتصاد، رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: ۳۴ درصد بیماران کرونایی که جانشان را از دست می‌دهند بسیار دیر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و یا زمانی به بیمارستان می‌روند که ۷۰ درصد ریه آن‌ها درگیر بیماری شده است.

دکتر سیدمحمد علوی افزود: پیک بیماری در بهمن و اسفند طولانی‌تر از پیک تابستان است و شرایط سخت تری را سپری می‌کنیم به نحوی که پرستاران و پزشکان ما به شدت تحت فشار و بخش‌ها و تخت‌های آی سی یو بیمارستان‌ها پر از بیمارانی هستند که با زجر تنفس می‌کنند لذا از همه مردم استدعا می‌کنم به توصیه‌های بهداشتی عمل کنند.

وی افزود: در حال حاضر واکسنی که ارائه شده در دسترس همگان نیست لذا چاره‌ای جز رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیری نداریم همه باید جدا از حضور در اجتماعات و به ویژه بازار‌ها خودداری کنند، درست است که در روز‌های آخر سال قرار داریم، ولی انتظار داریم که مردم اصلا به بازار نروند.

رییس مرکز بهداشت استان گفت: از اول آذر طرح شهید قاسم سلیمانی در استان اجرایی شد که طرح بسیار مفید و ارزشمندی است و توانستیم به واسطه آن، بیماری را مهار کنیم و تعداد موارد ابتلا را کاهش دهیم همچنین در برخی از روز‌ها اصلا بستری کرونایی و یا فوتی نداشتیم.

وی ادامه داد: در پی ورود ویروس جهش یافته انگلیسی به خوزستان، موارد بیماری در استان بالا رفت. با توجه به تغییر رفتار در ویروس باید سبک زندگی خود را تغییر دهیم. این ویروس به شدت واگیردار و دوره نهفته بیماری آن کوتاه است. میزان واگیری ویروس انگلیسی ۱۰ برابر ویروس چینی است همچنین میزان بستری آن ۹ برابر و موارد فوتی آن هفت برابر ویروس قبلی است لذا با روش‌های قدیم نمی‌توان با این ویروس مبارزه کرد.

رییس مرکز بهداشت استان با اعلام خبر اجرای فاز دوم طرح شهید قاسم سلیمانی با نام “تشدید بیماریابی” از روز شنبه افزود: با استفاده از این طرح می‌توان بیماران مخفی را شناسایی و در خانه قرنطینه کرد که این موضوع باعث می‌شود موارد بستری در بیمارستان‌ها کاهش پیدا کند.

علوی با اشاره به اینکه در چند روز اخیر میزان تست گیری خود را افزایش دادیم گفت: در ۲ روز گذشته ۱۶ تا ۲۰ هزار تست انجام دادیم در حالی که در مرحله قبلی روزانه سه تا چهار هزار آزمایش داشتیم. در طرح شهید قاسم سلیمانی بیماران بیشتری را شناسایی کرده و کار درمانشان را در خانه انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر به ازای هر بیمار بستری ۱۱ بیمار سرپایی را شناسایی می‌کنیم که این موضوع باعث کاهش موارد مرگ شده است در حالی که اگر این کار را نمی‌کردیم موارد فوت ما ۱۰ برابر اکنون بود.

رییس مرکز بهداشت استان عنوان کرد: میزان مرگ این ویروس ۷ تا ۱۰ برابر قبلی است گفت: در ویروس قبلی ۱۲ روز طول می‌کشید تا بیمار بدحال شود، اما اکنون ظرف ۴۸ ساعت بیمار، بدحال می‌شود که باید فورا به مراکز درمانی مراجعه کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات موجود در استان، دیر مراجعه کردن مردم به مراکز درمانی است گفت: حدود ۳۴ درصد افرادی که جانشان را از دست می‌دهند بسیار دیر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و یا زمانی به بیمارستان می‌روندکه ۷۰ درصد ریه آن‌ها درگیر بیماری شده است.

علوی گفت: مردم تصور می‌کنند اگر به مراکز منتخب بهداشتی مراجعه کنند، کرونا می‌گیرند در حالی که اینگونه نیست. برخی از بیماران خوددرمانی کرده و از مراجعه به مراکز درمانی خودداری می‌کنند در حالی که اگر به موقع درمان شوند جلوی مرگشان گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: با توزیع واکسن و اثربخشی آن این امید وجود دارد که با فراوانی واکسن بیماری ریشه کن شود. در شرایط فعلی واکسنی که ساخته می‌شود کفاف جمعیت جهان را نمی‌دهد از طرفی کشور‌هایی که تولیدکننده واکسن هستند جنبه‌های اخلاقی را رعایت نکرده و کمتر به کشور‌های دیگر واکسن می‌دهند.

رییس مرکز بهداشت استان گفت: امیدواریم با ورود واکسن ایرانی به مرحله انسانی، در خرداد سال آینده همهمردم ایران واکسینه شوند. همه واکسنی که تاکنون وارد استان شده پنج هزار دوز است که سهم دانشگاه علوم پزشکی اهواز سه هزار و ۹۵۰ دوز بود و در مرحله اول پرستارانی که در بخش مراقبت‌های ویژه فعالیت می‌کنند واکسینه شدند. همچنین در مرحله دوم پرسنل اورژانس بیمارستان‌های درگیر کرونا و جانبازان نخاعی بالای ۵۰ درصد این واکسن را دریافت کردند.

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت قول تامین واکسن بیشتر برای خوزستان را داده و هفته آینده محموله جدید واکسن وارد استان می‌شود، افزود: همچنین از وزارت بهداشت تقاضا داریم سهمیه کیت‌های تشخیصی را بیشتر کند.

علوی گفت: در سه سال اخیر به دلیل سیل و کرونا هیچ یک از کسبه و بازاری‌ها شب عید نداشتند و ما این موضوع را بار‌ها در ستاد استانی مطرح کردیم. ما می‌توانستیم با ۲ هفته تعطیلی (از اواخر بهمن ماه) از پیک بیماری خارج شویم، اما متاسفانه ستاد ملی کرونا با این موضوع موافقت نکرد. تمام مسئولان استانی موافق تعطیلی بودند، اما ستاد ملی کرونا نپذیرفت.

رییس مرکز بهداشت استان گفت: الان درصد بالایی از مردم شیوه نامه های بهداشتی را رعابت می‌کنند، اما ۳۰ درصد کسانی که این موضوع را نادیده می‌گیرند باعث انتشار ویروس می‌شوند؛ بنابراین اگر همه مردم رعایت نکنند حتی اگر هزار شیوه نامه جدید را لحاظ کنیم هیچ فایده‌ای ندارد.

دکتر علوی افزود: حد مطلوب ما در رعایت پروتکل‌های بهداشتی ۹۵ درصد است و تا زمانی که این میزان رعایت نشود، نمی‌توان جلوی انتشار بیماری را گرفت. سطح سواد مردم در رعایت پروتکل‌ها ۷۸ درصد است و مابقی اقشار جامعه توجهی به این بیماری ندارند در حالی که ما بار‌ها از طریق رسانه‌ها معضلات کرونا را مطرح کردیم.

در حال حاضر ۱۱ شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز شیوع کرونا و هشت شهرستان در وضعیت نارنجی هستند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :