تعرفه مهندسان

 

نماینده مردم اهواز در مجلس بابیان اینکه تعرفه مهندسان پایین است،گفت: نظام مهندسی بر اساس ماده ۳ تعریف شده در ۲۵ سال پیش قرار بود یک نهاد عمومی غیر دولتی باشد اما اکنون تعریف آن گنگ است.

به گزارش پایگاه خبری صبح اقتصاد ، نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تعرفه مهندسان پایین است، گفت: نظام مهندسی بر اساس ماده ۳ تعریف شده در ۲۵ سال پیش قرار بود یک نهاد عمومی غیردولتی باشد اما اکنون تعریف آن گنگ است.

مجتبی یوسفی در دیدار هیئت مدیره نظام مهندسی کشور ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهارک رد: اگر نقش مهندسان در دفاع مقدس و عرصه های سخت انقلاب و نظام نبود، قطعاً ما در موضوعات سخت نظامی به نتیجه نمی رسیدیم و این در حالی که  اکنون نیز اگر موفقیتی در حوزه‌های علمی، پژوهشی یا حتی در علم روز به عنوان انرژی هسته‌ای داریم تا آن سازه ایمن قابل طراحی توسط مهندسین طراحی نشود قطعاً توفیقی نخواهیم داشت و این افتخاری برای جامعه مهندسین است که بتواند نقش بسزایی داشته باشد.

وی افزود: از همه مسئولین درخواست دارم که موضوعات تخصصی از جمله در بحث صدور خدمات فنی و مهندسی به صورت جدی در دستور کار قرار دهیم و اگر کسی در اقتصاد توفیق نداشته باشد، قطعاً بحث ارزش پول ملی و موضوعات دیگر اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: اگر دولت ها و حاکمیت بخواهد شهر جدیدی را به عنوان یک موجود زنده احیا کنند باید میلیاردها تومان هزینه کنند اما یکی از تعریف هایی که برای اصلاح کالبد شهر صورت گرفته این است که وقتی مردم خودشان در حال ساخت و ساز هستند، هم در بحث سیما و منظر شهری و هم در بحث سرانه ها مهندسین نقش شان را ایفا کنند.

یوسفی افزود: مهندسی که قرار است گزارش دوره‌ای بدهد اگر خلاف و تخلف می‌بیند، چرا جلوی تخلف را نمی گیرد؟ الان یک توافقی است، یعنی هم  شهرداری‌ها دنبال درآمدند و هم ما چشم مان را می بندیم، چراکه تعرفه مهندسان پایین است.

وی بیان کرد: در بحث ماده ۱۳ نیز مشخص نیست که چه کسی باید هیئت اجرایی و هیئت نظارت را منصوب کند؟ برای دوره اول این بود که وزیر مشخص کند و این نیز ادامه پیدا کرد و  ضمن این که در ماده ۹ که نقش مجمع عمومی مشخص است، نباید نقش مجمع عمومی را به عنوان نظارت کننده بر هیئت مدیره معرفی کرد زیرا مجمع عمومی به ما هویت می دهد و همانطور که اگر اختیار نظارت مردم از من نماینده گرفته شود دیگر من وکیل آنها نیستم و من کار خودم را می کنم و کاری هم انجام نمی شود و از این جهت نیز ما نقش مجمع عمومی را کمرنگ کرده ایم و خیلی از دلسوزان نگران هستند.

نماینده مردم اهواز، کارون، باوی و حمیدیه با بیان اینکه نظام مهندسی بر اساس ماده ۳ تعریف شده در ۲۵ سال پیش قرار بود یک نهاد عمومی غیردولتی باشد اما اکنون تعریف آن گنگ است، یادآور شد: سامانه جامع نظارت را بر اساس برنامه ششم توسعه قرار بود در همه بخش‌ها داشته باشیم اما اکنون هر استانی برای خودش کار  می‌کند و به هر حال در نهایت سامانه سیماک یا هر سامانه‌ای که برای بعد نظارت یکپارچه در نظر گرفته شده باید به صورت شبکه ای باشد تا کمی نیز جلوی سوء استفاده ها گرفته شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید :