استاندار خوزستان گفت: برای کمک به مهارت اعتباری بالغ بر ۹ تا ۱۰ میلیارد تومان برای تجهی مدارس و دانشگاه های فنی حرفه ای اختصاص و کارهایی را با اداره کل آموزش فنی حرفه ای انجام دادیم.

به گزارش پایگاه خبری صبح اقتصاد، غلامرضا شریعتی در گردهمایی مدیران کل و ستادی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در منطقه آزاد اروند اظهار کرد: قدم به قدم خوزستان نشان از پاسداری از کشور دارد و خوزستان شاید کمتر سرزمینی باشد که خداوند این همه نعمت را بر آن ارزانی داشته باشد.

وی افزود: ارزش منابع نفتی این استان حدود ۴ هزار تا ۵ هزار میلیارد دلار است و آن هم تا ظرفیتی که فعلا کشف شده است.
استاندار خوزستان تصریح کرد: کشور به واسطه این سرمایه های غنی و با منابع است که سال ۹۶ گفتند که ارزش نفت موجود در مخازن خوزستان آن هایی که تاکنون شناسایی شده حدود ۵ هزار میلیارد دلار است که رقم بسیار سنگینی است که می تواند پشتوانه ای برای پیشرفت و توسعه کشور باشد آن هم جدای از اکتشافات جدید.

شریعتی افزود:دومین تولیدکننده محصولات پتروشیمی هستیم و ارزش تولیدات آن به حدود ۱۰ میلیارد دلار در سال می رسد و فاز دوم منطقه اقتصادی پتروشیمی هم در حال انجام است و عسلویه دیگر جا ندارد.

وی یادآور شد: فاز دوم در ماهشهر احداث می شود و در حوزه فولاد هم دومین تولیدکننده فولاد کشور هستیم.

استاندار خوزستان گفت: با اجرای طرح های توسعه ای مثل فولاد شادگان، روهینا دزفول، جهان آرا خرمشهر یا توسعه خود فولاد خوزستان و اجرای طرح های تولید نورد افق تولید را بین ۱۴ تا ۱۵ میلیون تُن پیش بینی می کنند.

وی ادامه داد: ۱.۵ میلیون تُن شهید جهان آرا تا سه ماه دیگر به بهره برداری می رسد؛ فولاد خوزستان از ۳.۶ میلیون تن برنامه ریزی دارد برای رسیدن به ۵ میلیون تن تولید و
فولاد شادگان از ۷۰۰ هزار تن نیز به یک میلیون تن می رسد.

شریعتی بیان کرد: بیشترین تولید محصولات کشاورزی در حوزه زراعی و نه باغی در خوزستان است و ما یک و سه دهم میلیون هکتار زمین های زیر کشت کشاورزی داریم که آبیاری مدرن و سنتی دارند.

استاندار خوزستان با بیان این که از این بابت بیشترین تولید محصولات کشاورزی و گندم کشور در خوزستان است، تصریح کرد: ظرفیتی که از این بابت در خوزستان است واضح است.

وی با بیان این که در کشت کلزا نیز تولیدات خوزستان رو به افزایش است، خبر داد: امسال به واسطه بارندگی های خوب ۶۰۰ هزار تن فقط تولید برنج داشتیم.

شریعتی گفت: با تولید ما کشور از واردات برنج بی نیاز شد و میزان کل تولید در کشور را به سه میلیون تن رساندیم.

استاندار خوزستان با بیان این که سایه نفت بر آنها پوشیده شده و آنطور که باید و شاید ظرفیت های دیگر خوزستان دیده نشده، یادآور شد: در حد توان شاید کارهایی شده ولی ظرفیت های بسیاری برای کار کردن در حوزه های دیگر داریم.

وی ادامه داد: خوزستان سه اثر ثبت جهانی در حوزه میراث فرهنگی دارد که شاید بی بدیل در کشور باشد ؛ یکی آبشارهای شوشتر و یکی چغازنبیل که به سه هزار سال قبل از میلاد می رسد و یکی کاخ آپادانا در شوش.

شریعتی بیان کرد: مردم شوش حتی گلایه مند هستند که نمی توانند ساختمانی بسازند؛ همه شوش میراثی است و مردم از این موضوع ثروتی را لمس نمی کنند و شاید برخی مواقع گلایه مند هم باشد در حالی که این فرصت است و کار سنگینی است که به گردشگری و کار در این زمینه و مباحث هتل داری لازم است بیشتر شود.

استاندار خوزستان افزود: دو اثر دیگر هم در حال ثبت داریم مثل کول فرح ایذه و زادگاه کوروش ایذه و کوروش کبیر اهل آنزان بوده یا اهل ایذه کنونی و سنگ نوشته ها و بحث های این چنینی آن کاملا وجود دارد که همه از آن اطلاع دارند؛ غیر از اینکه شوش زیارتگاه حضرت دانیال نبی را دارد و مقبره دعبل خزاعی.

وی یادآور شد: مقبره یعقوب لیث صفاری در دزفول که اولین دانشگاه جهان جندی شاپور است در دزفول که همه آثار تاریخی و میراثی خوزستان هستند.از بابت میراثی به همین منوال ظرفیت های زیادی داریم.

شریعتی بیان کرد: از بابت گردشگری آبی نیز بزرگترین سدهای آبی کشور را داریم که نصف ذخایر آبی کشور را دارند؛ حجم سدهای آبی ۴۷ میلیارد مترمکعب است که ۲۳ میلیارد مترمکعب آن فقط در خوزستان است و ۳۰ درصد آب های شیرین کشور در خوزستان جاری است.

استاندار خوزستان با بیان این که رودخانه های کارون، دز، مارون و کرخه در خوزستان جاری است، یادآور شد: در پشت سدهای سریالی کارون ۱۲.۵ میلیارد مترمکعب آب نگه داشتیم.

وی گفت: گردشگری آبی و دریایی ظرفیت های خوبی در خوزستان دارد و استان خوزستان بندر دریایی و رودخانه ای دارد و هم مرزی آن با کشورهای دیگر مثل عراق و کویت نیز ظرفیت است و مرز مشترک با عربستان هم داریم و هم مرز زمینی و دریایی، رودخانه ای و دریایی و تالابی هم داریم.

استاندار خوزستان افزود: ظرفیت ها و پتانسیل های زیادی در خوزستان ناگفته است که قسمت کمی از آن ها مورد بهره برداری قرار گرفته است.

شریعتی تصریح کرد: اگر این استان ظرفیت های زیادی دارد پس اقتصاد آن با اقتصاد کشور گره خورده و یکی از دردسرهای مدیریتی در منطقه است و باید بین منافع ملی و استانی یک تعادل ایجاد کنیم.

استاندار خوزستان با اشاره به ظرفیت های بسیار در حوزه کشت نیشکر خوزستان گفت: قابلیت های استان بهره وری بیشتری را می طلبد.

شریعتی ادامه داد: منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر در فاز دو باید ۵.۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری شود و از اکنون باید به فکر کارگران و آموزش مهارت های لازم در آن باشیم.

وی گفت: در غرب کارون بناست ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای توسعه مخازن نفتی انجام شود که این ها یک سری کارگرها و مهارت هایی نیاز دارد.

استاندار خوزستان اضافه کرد: اکنون پالایشگاه گاز بیدبلند دو ۲.۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده که به اندازه دو فاز پارس جنوبی است.

شریعتی یادآور شد:از ۹۵ تاکنون بیش از ۷۰ درصد کار این پالایشگاه انجام شده است.

استاندار خوزستان تصریح کرد: در حوزه مهارت و افراد دوره دیده ماهر در خوزستان احساس نیاز می کنم و در برنامه های آتی دیده شده و باید این فرصت را گسترش دهیم و آمادگی همکاری داریم و حمایت می کنیم.

شریعتی ادامه داد: برای کمک به مهارت اعتباری بالغ بر ۹ تا ۱۰ میلیارد تومان برای تجهیز مدارس و دانشگاه های فنی حرفه ای اختصاص و کارهایی را با اداره کل آموزش فنی حرفه ای انجام دادیم.

وی بیان کرد: نیروهای ماهر در کشورهای مجاور هم نیاز است و شرکت هایی داریم که بین یک هزار تا یک هزار و ۵۰۰ نفر نیرو را به خارج از کشور اعزام کرده اند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :